Aya desajn - Tierrafino
hliněné a jílové omítky a barvy, marocký štuk Tadelakt

Družstvo Aya (Aya desajn) se sídlem v Brně (Kalvodova 15) je výhradním zastupitelem holandské firmy Tierrafino, která je po celém světě známá jakožto výrobce těch nejkvalitnějších hliněných a jílových omítek a nátěrů.
Základní produktová řada firmy Tierrafino se skládá z:

Tierrafino Finish - jílová omítka

Jílová omítka Tierrafino Finish je určena pro vnitřní stěny v domácnostech i na pracovištích. Stěny s omítkou Tierrafino Finish jsou nejenom elegantní, ale působí navíc uklidňujícím dojmem. Pro tuto jedinečnou povrchovou úpravu je charakteristická hladká a texturovaná povrchová úprava.

Tierrafino Finish je 100% přírodní stavební materiál tvořený směsí jílů a barevných písků. Materiál je získáván z lomů po celé Evropě, není kontaminován a neobsahuje žádné přidané chemikálie ani pigmenty. Vyznačuje se výbornou přilnavostí, trvanlivostí a čistotou barev. Tierrafino Finish je nehořlavý a je stejně pevný jako vápenný štuk.

Obecné informace o jílu

Jíl má některé zcela specifické vlastnosti. Jedná se o dýchající povrch, který reguluje vlhkost i teplotu. Ve vlhkém počasí absorbuje nadbytečnou vlhkost a v suchém ji naopak uvolňuje, čímž zlepšuje kvalitu vzduchu.

Jílové povrchy také pomáhají zmírňovat prudké změny teplot. Povrch stěn zůstává v létě studený a v zimě teplý. Čím více jílu použijete, tím lepších výsledků dosáhnete a proto je Tierrafino Finish nejvhodnější použít na silnou vrstvu jílové omítky Tierrafino Base (informace o produktu Tierrafino Base najdete na příslušné stránce na tomto webu).

Technický list - Tierrafino Finish

Tierrafino Base - hliněná omítka

Tierrafino Base je stavební materiál na bázi jílu, který je vhodný pouze pro použití v interiérech. Používá se jako základní omítka, jako krycí (pěnová) omítka a někdy jako svrchní (konečná) omítka. Tato omítka se nanáší zednickou lžící nebo rozstřikovačem (omítačkou). Skládá se z písku, jílu a případně slámy. Jedná se o čistě přírodní materiály. Hliněná omítka Tierrafino Base neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky ani látky škodící životnímu prostředí.

Vzhledem k možnosti nanést vrstvu o tloušťce až 12 mm lze pomocí hliněné omítky Tierrafino Base snadno a rychle vytvářet krásné křivky. Rohy stěn, rohy mezi stěnami a stropem a jiné ostré rohy a hrany lze „změkčit“ vyplněním a tvarováním.

Všechen odpadový materiál lze znovu použít. Tierrafino Base lze neomezeně recyklovat, protože neobsahuje žádná pojiva, drží spíše mechanicky než chemicky. K vytvoření hliněné omítky je zapotřebí jen malé množství energie. Omítka Tierrafino Base není odolná vůči mechanickému poškození a není vhodná pro nadměrně vlhké stěny. Omítku Tierrafino Base lze snadno opravovat.

Technický list - Tierrafino Base

Tierrafino ipaint - jílová barva

Jílová barva Tierrafino ipaint je dekorativní 100% ekologická interiérová jílová barva. Jílová složka tohoto nátěru pochází z různých evropských lomů a dodává nátěru úžasnou matovou strukturu.

Jílové barvy jsou syté a mají atmosférické zemní tóny: Dover-Bílá, Delphi-Bílá, Roman-Okr, Nassau-Oranžová, Djenné-Červená, Ayers Rock, Iquitos-Zelená a Gomera-Šedá. Tyto základní barvy lze vzájemně míchat nebo k nim můžete přidat další pigmenty Tierrafino.

Pomocí těchto pigmentů lze rozšířit základní barevné schéma a vytvořit nesčetné množství barev. Jílový nátěr Tierrafino ipaint se nanáší štětkou nebo válečkem a má výtečnou schopnost krytí, což nejvíce oceníte, jako u všech minerálních nátěrů, po vyschnutí.

Jílový nátěr Tierrafino ipaint přilne prakticky ke všem podkladům, jen velmi savé podklady je nutné nejdříve natřít přípravkem Tierrafino Fix. Velmi hladké povrchy je nutné nejdříve obrousit smirkovým papírem a ošetřit přípravkem Tierrafino Fix. Tierrafino ipaint lze ředit pouze vodou. Tento nátěr neobsahuje žádné chemické přísady.

Jílový nátěr Tierrafino ipaint je ekologická barva budoucnosti. Je ekologicky zcela nezávadná a její použití je velmi snadné.

Technický list - Tierrafino iPaint

Tierrafino Tpaint - omítková barva

Texturový nátěr na omítky pro použití v interiérech ukazující barvy a lesky speciálních jemných písků. Přírodní barvy a lom slunečního světla působí rustikálním dojmem. Nátěr na omítky Tierrafino Tpaint je novátorský a zdravý produkt ze 100% přírodních složek.

Barevné provedení nátěru odpovídá existující škále barev omítek Tierrafino: Dover-bílá, Delph-bílá, Roma-okr, NASA-oranžová, Djennn-červená, Ayers Rock, Iquitos-zelenáa Gomer-šedá. Krásných barev nátěru Tierrafino Tpaint je dosaženo díky jílům z různých lomů.

Nátěr Tierrafino Tpaint lze snadno aplikovat na všechny podklady vhodné pro tento účel. Nátěr se aplikuje štětkou nebo válečkem. Po zaschnutí je nutné povrch jemně otřít vlhkou houbou a otřít měkkým štětcem, z písků tak vystoupí barvy a lesk. Na míchání a ředění se používá voda. Nástroje lze snadno očistit vodou.

Tierrafino Tpaint je otevřený vlhkosti a reguluje vlhkost. Tento nátěr přispívá ke zdravému prostředí v kancelářích a domácnostech. Nátěr na omítky Tierrafino Tpaint lze použít na dýchající konstrukce. Hrubý granulovaný povrch zkracuje ozvěny zvuku.

Vytvořte působivou strukturu s uklidňující atmosférou. Písky a barevné jíly vytvářejí přírodní odstíny. Nátěr Tierrafino Tpaint je určen pro stěny a stropy v obytných a pracovních interiérech.

Technický list - Tierrafino Tpaint

Tierrafino Lustro - jílový štuk

Lustro znamená lesk. Staré techniky ožívají v dobře známých barvách Tierrafino. Jemné barevné nuance se objevují variacemi v hloubce lesku. Elegantní efekty na stěnách, stropech a dřevěném nábytku pomocí Tierrafino Lustro.

Tierrafino Lustro je k dispozici v následujících barvách:Dover-bílá, Delphi-bílá, Roman-okr, Nassau-oranžová, Djennné-červená, Ayers rock, Iquitos–zelená a Gomera-šedá. Přírodní, uklidňující barvy, jejichž smícháním můžete získat nové odstíny. Možnost smíchání s pigmenty Tierrafino nabízí neomezený počet barev.

Aplikace Tierrafino Lustro je snadná a zvládne to každý. S několika málo nástroji lze vytvořit krásné stěny. Pomocí válečku, štětky nebo zednické lžíce naneste přípravek Lustro a vyleštěte povrch, aby byl hladký, nikoli lesklý. Po zaschnutí naneste druhou vrstvu a s přestávkami pokračujte v leštění, dokud nebude dosaženo požadovaného lesku. Tierrafino Lustro lze použít na většinu savých podkladů, jako jsou například sádrové nebo vápenné omítky, latexové nátěry, suché stěny a dřevovláknité desky MDF. Nástroje lze snadno vyčistit. Lustro řeďte vodou. Nechráněné oblasti ošetřete ochranným voskem.

Tierrafino Lustro je otevřený vlhkosti a reguluje ji. Lustro je po ošetření voskem utěsněno pouze před vzduchem a vlhkostí.

Krásné místnosti si zaslouží vysoce kvalitní omítku. Živá atmosféra v přirozeném prostředí. Tierrafino Lustro pro vstupní prostory, foyery a stěny v domácnostech nebo kancelářích. Jemný lesk.

Technický list - Tierrafino Lustro

Tierrafino Stone Tadelakt - marocký vápenný štuk vynikající kvality

Tadelakt Tierrafino Stone je voděodolná lesklá omítka na báz i vápna pro vnější i vnitřní použití, která je dodávána ve formě prášku. Díky síle a vzhledu podobnému mramoru jde o materiál ideální pro koupelny, krby, desky stolů, schodiště, sloupy a jiné ornamentální účely. Tato krásná konečná omítka navazuje na tradiční marocký štuk, tadelakt. Tadelakt, volně přeloženo, znamená „leštit“. V tomto případě to znamená, že téměř hotový vápenný povrch je vyleštěn kamenem, přičemž je do povrchu vetřeno mýdlo Tierrafino Soap. Tierrafino Soap, jehož základem je čistý olivový olej, dodá povrchu lesk a navíc, co je snad ještě důležitější, zajistí trvalou odolnost proti vlhkosti.

Z Tierrafino Stone lze dělat i podlahy, ale povrch zůstává trochu křehký, takže když zůstanou v podrážce boty drobné kamínky, dojde k jeho poškrábání. Proto doporučujeme používat Tierrafino Stone pouze tam, kde chodíte bosí nebo v domácí obuvi. Při použití na podlahy používejte minimální množství pigmentu (1-2 % max).

Technický list - Tierrafino Stone

Tierrafino Contact - podkladový nátěr na stěny s jílovou omítkou

Tierrafino Contact se používá jako pojící podkladová vrstva (základ) pro jílové omítky Tierrafino Finish a Base na stěnách a stropech v interiérech.

Technický list - Tierrafino Contact

Tierrafino Fix - posilovač a fixační prostředek pro jílové omítky

Tierrafino Fix slouží jako přípravek pro zpevnění jílových omítek Tierrafino Finish nebo porézních povrchů (jako podkladový nátěr) či čerstvě omítnutých povrchů. Tierrafino Fix lze také smíchat s pigmenty Tierrafino pro vytváření zahalených vrstvených efektů na jílové omítce Tierrafino Finish. Tierrafino Fix lze používat stejným způsobem jako nátěr.

Technický list - Tierrafino Fix

Dusaná zemina (hlína)

Stěny z dusané zeminy se výrazně liší od jiných stěn svým vzhledem. Dusaná zemina je v částečně vlhkém stavu stlačena (udusána) v ocelovém rámu. Vodorovné čáry (linie), které budou vidět na povrchu, připomínají vrstvy v půdě, které běžně vznikají několik let. Použitý materiál a jeho vzhled vytvářejí dojem struktury spojené s půdou, „postavené geologie“.

Jako základní materiál je zapotřebí „bohatá“ zemina, která musí částečně obsahovat kameny, materiál, který by velikostí částic mohl odpovídat betonu. Vzhledem k tomu, že jen málo typů zeminy je vhodných pro dusání bez jakýchkoli úprav, jsou do zeminy často přidávány písky a kameny. Stejně jako u jílových omítek je možné do dusané zeminy přidávat barvy. Tímto způsobem lze vytvářet barevné vodorovné čáry.

Při stavění budov s více podlažími musí mít stěny šířku minimálně 60 cm. Tato tloušťka je dostatečná na to, aby unesla další podlaží. 60 cm umožňuje pracovníkům volný pohyb uvnitř rámu, což znamená rychlejší práci. U stěn, které nejsou nosné, stačí tloušťka 30 - 40 cm. Stavba tenčích stěn však nemusí být tak snadná. I když mechanizace a prefabrikace jednotlivých stavebních prvků výrazně snížily náklady, je tato metoda náročná na práci a tedy i na náklady. Navzdory tomu se mnoho lidí rozhodlo stavět z dusané zeminy. Ne ani tak kvůli zdravotním aspektům, ale možná ještě větší roli sehrály dekorativní možnosti tohoto materiálu

Pokud máte bližší zájem o informace:

tierrafino stauss